ABC Pieluchowania - najczęstsze pytania. Pieluchy wielorazowe - jak zacząć ?

 

1. Czy można suszyć takie pieluszki w suszarce elektrycznej ?

W suszarce można suszyć : pieluszki typu AIO, wszystkie wkłady chłonne, tzw. formowanki. W przypadku pieluszek typu kieszonka lub otulaczy wełnianych zalecane jest suszenie na płasko z dala od stałych źródeł ciepła. Ważne jest zwrócenie uwagi na zalecenie dotyczące prania – są one podane przy każdym produkcie.

 

2. Po co jest tyle napów do zapinania ?

Napy służą do regulacji rozmiaru pieluszki. Dzięki dużej regulacji napami możemy używać takiej pieluszki przez całość lub większość okresu pieluchowania i nie musimy kupować innych rozmiarów. To sprawia, że pieluszki wielorazowe można dopasować idealnie do ciała dziecka.

 

3. Plusy wielopielo ?

 • Brak kontaktu z substancjami chemicznymi – pieluchy nie zawierają żadnych substancji chemicznych występujących w pieluszkach jednorazowych jak np. suberabsorbenty, perfumy;

 • Brak ryzyka alergii kontaktowej;

 • Brak konieczności używania kosmetyków typu. Kremy pod pieluszkę;

 • Brak odparzeń i podrażnień skóry – pieluchy wielorazowe są przewiewne, nie podrażniają, alni nie odparzają delikatnej skóry maluchów;

 • Pieluchy wielorazowe są tanie w perspektywie całości okresu pieluchowania – ich koszt jest o wiele niższy w przeliczeniu na miesiące;

 • Brak tzw. „ góry śmieci” – aspekty ekologiczne

 • Pieluchy wielorazowe kupujemy raz i możemy ich używać nawet przy trójce dzieci – dobrze pielęgnowane wystarczą naprawdę na długo;

 • Dziecko zdecydowanie szybciej i łatwiej się odpieluchuje ;)

 

4. Jakie są dostępne wymiary maty do przewijania ?

 

Maty szyjemy w różnych rozmiarach np.

 • mata PUL : 67 x 47 cm. 

 • mata wełniana : 71x 48 cm

Można kupić u nas również większe maty i kocyki wełniane. Możemy też uszyć na wymiar :)

 

5. Pieluszki można prać w proszku, czy może w kapsułkach ?

 

Pieluszki oraz wkłady należy prać w proszku do prania białego zawierającym związki na bazie tlenu. Nie można używać płynów do płukania tkanin, ponieważ zalepiają one włókna i zmniejszają chłonność tkanin – właśnie dlatego nie można ich prać w kapsułkach.

 

6. Czy jedna taka pielucha wystarczy ?

 

Ilość pieluszek, które będą nam potrzebne na jeden dzień najłatwiej ocenić poprzez przeliczenie ile Twój maluch zużywa w tym momencie pieluch jednorazowych. Standardowo dla dziecka w wieku 12 miesięcy będziesz potrzebować około 8 pieluch dziennie.

 

Tutaj możesz zobaczyć zestawy pieluszkowe oraz całe wyprawki pieluchowe : https://ekomanufaktura.eu/category/pieluchy-wielorazowe-zestawy-pieluszek

 

 

 

7. Jakie są wady wielopieluchowania ?

 

Jako mama, która używa pieluszek wielorazowych nie widzę wad tego rozwiązania :) Nie muszę myśleć o tym kiedy kupić pieluchy, płacę mniej za wywóz śmieci, a moja córka sama wybiera pieluchę, która jej zdaniem pasuje do dzisiejszej stylizacji. Dzieci naprawdę mają radość z tych pieluszek i każde ma swoje ulubione wzory <3

 

P.S. Może jedyne utrudnienie o którym powinnam wspomnieć, to dodatkowa walizka ( z pieluchami ), kiedy gdzieś wyjeżdżamy :D

 

8. Jak prać takie pieluchy ?

 

Wszystkie pieluszki PUL oraz wkłady chłonne : Pieluszki oraz wkłady należy prać w proszku do prania białego zawierającym związki na bazie tlenu , dodatkowo dodajemy miarkę ekologicznego odkażacza np. Nappy Fresh. Temperatura prania 40 – 60 stopni. Wirowanie w zależności od zaleceń producenta ( u nas zalecamy max 800 obrotów ). Nie można używać płynów do płukania tkanin, ponieważ zalepiają one włókna i zmniejszają chłonność tkanin. Pieluszek nie prasujemy. Zalecenia dotyczące suszenia zawsze są podawane w zależności od produktu.

 

Wełnę pierzemy ręcznie używając płynu przeznaczonego do prania wełny.

 

9. Czy są różne rodzaje pieluch wielorazowych ? Jeśli tak,czym się różnią ?

 

Na temat systemów pieluchowania wielorazowego można napisać książkę ( naprawdę ! ).

 

Odpowiedni system dobiera się do wieku i wagi dziecka oraz preferencji rodziców. Najlepiej poprosić o pomoc w doborze pieluszek sklep w którym będziemy kupować swoją wyprawkę pieluszkową. Tutaj ważna jest wiedza osoby, która będzie nam służyć radą i pomocą :)

 

10. Czy za każdym razem trzeba zmieniać pieluszkę,czy tylko wkład ?

 

Odpowiedź na to pytanie zależy od systemu pieluchowania.

Przykład : pieluszka wielorazowa typu AIO jest najbardziej zbliżona do pieluchy jednorazowej . Po użyciu należy ją wyprać w całości. Otulacz wełniany używamy razem z wymiennymi wkładami chłonnymi – po użyciu wkład należy wyprać, natomiast otulacza używa się wielokrotnie.

 

11. W ilu stopniach pierze się pieluszki ?

 

Pieluszki należy prać w temperaturze 40 – 60 stopni w zależności od zaleceń producenta.

 

12. Jak często powinno się przewijać dziecko ?

 

Najczęstszy i najzdrowszy dla dziecka sposób, to zmiana pieluszki po każdym jej zmoczeniu przez dziecko ( dziecko zrobi siusiu – zmieniam pieluszkę na czystą ). Do tego tematu są różne podejścia. Pieluszki wielorazowe mają taką chłonność, że dziecko może w nich przespać całą noc bez przecieków ;)

 

13. Jakie są rozmiary ?

 

Można wyróżnić trzy główne rozmiary pieluszek :

 • NB – newborn, to rozmiar noworodkowy;

 • S lub MOS ( tzw. Mini OS ), to taki rozmiar przejściowy np. nasz otulacz S/MOS będzie odpowiedni dla dzieci w zakresie wagowym od około 4,5 – 10 kg;

 • OS, czyli tzw. one size – będzie to rozmiar odpowiedni od około 6-7 kg do odpieluchowania.

 

Rozmiary pieluch dobiera się do konkretnego dziecka biorąc pod uwagę jego wiek, wagę oraz NAJWAŻNIEJSZE – budowę ciała !

 

14. Jak przewijać wielorazówki poza domem ?

 

Warto zaopatrzyć się w wielorazową matę PUL oraz nieprzemakalny worek PUL. Mokrą pieluszkę wkładamy do worka PUL, który jest nieprzemakalny i nie przepuszcza zapachów. W domu pieluszkę można przygotować do prania.

 

15. Na jak długo starczają w ciągu dnia ?

 

Chłonność i niezawodność pieluszki zależy od użytych materiałów do jej produkcji,a le również od kroju i systemu. Dobra pieluszka wielorazowa zapewni dziecku całonocny, spokojny sen.

 

16. Czy te pieluszki rosną z dzieckiem,czy trzeba sięgać po większy rozmiar ?

 

Wszystkie nasze pieluszki mają dużą regulację rozmiaru ( system nap ). Można zacząć od rozmiaru Mini OS i używać go np. do 10 kg, ale można też wybrać rozmiar OS,czyli one size i używać go do odpieluchowania. Wielkość pieluszki regulujemy napkami.

 

17. Sprawnie wymienia się wkłady ?

 

Zmiana pieluszki wielorazowej zajmuje tyle samo czasu co zmiana pieluszki jednorazowej :)

 

18. Ile kosztuje najtańsza pieluszka wielorazowa ?

 

Cena zależy od rozmiaru oraz systemu. Na pewno nie polecam kupowania pieluch chińskich !

 

 

19. Czy pieluchy można używać również do wody? Przy wizycie np. Na basenie

 

Na basen polecamy pieluszki typu kieszonka lub tzw. kąpieluszki. Mamy je w swojej ofercie :)

 

20. Jak długo ten wkład wytrzymuje ? I jak cenowo to wychodzi ?

 

Na zdjęciu widzicie pieluszkę typu AIO,czyli wszystko w jednym. To AIO Tetrowe – nasz autorki produkt :) Taka pieluszka po nabraniu pełnej chłonności wytrzymuje kilka godzin lub nawet całą noc w zależności od dziecka. Mamy również AIO Bambusowe o jeszcze wyższej chłonności. Jeśli chcesz używać jedynie pieluszek wielorazowych będziesz potrzebowała około 12 szt AIO ( część schnie po praniu, część używasz ). Mamy zestawy AIO w super cenach. Można powiedzieć, że kupując 2 takie zestawy masz wystarczającą ilość pieluszek i możesz już nie kupować jednorazówek. Cena AIO waha się w granicach od 50 zł/szt w zestawie do 89 zł/szt poza zestawem w zależności od rodzaju i rozmiaru. Można kupić również inne zestawy pieluszkowe. Ogólnie : takie pieluchowanie wychodzi bardzo tanio ;)Raz kupujesz, a potem używasz ich przez lata przy kilku dzieciach.

 

21. Mnie interesuje jak to jest z chłonnością ? Czy zmienia się je tak jak jednorazowe, czy częściej ?

 

Myślę, że zmienia się je z taką samą częstotliwością jak pieluszki jednorazowe. Jest bardzo duża społeczność mam, które pieluchują wielorazowo i ich dzieci idą do żłobka również ze swoimi pieluszkami wielorazowymi. W naszym dawnym żłobku Panie były zachwycone z tego rozwiązania ( a pamiętały czasy zwykłej tetry ) i polecały potem te pieluszki innym rodzicom. Ciocie ze żłobka nigdy nie narzekały na pieluszki wielorazowe i mówiły, że tak naprawdę nie ma dla nich żadnej różnicy przy zmianach, bo każdą pieluszkę trzeba zmienić co jakiś czas ;)