Mini Poradnik Pieluchowania - jakie pieluszki kupić dla noworodka ? Część I - Wkłady chłonne

 

WKŁADY CHŁONNE


-> TETRA:
jest najczęściej stosowanym wkładem chłonnym.Możemy zastosować różne rodzaje jej złożenia, możemy składać jąw samolot, czy latawiec w zależności od preferencji. Każda mama prędzej czy później wybierze swój ulubiony sposób złożenia.- dowyprawki noworodkowej potrzebujemy tetrę w rozmiarach 50x50cm i 60x60 cm.- na rynku są również dostępne tzw. samoloty ztetry 60x60 cm; jest to tetra zszyta w kształt samolotu, co sprawia,że jest ona szybkim i wygodnym rozwiązaniem.


-> WKŁADY RĘCZNIKOWE:
chłonne, łatwe w obsłudze i – co najważniejsze – praktyczne. Wkład ręcznikowy możemy składać na różne sposoby, np. jak prefold (zapinamy klamerką snappi) lub prostokąt – w zależności od wieku dziecka. Możemy go kupić w wersji dziennej, jednowarstwowej oraz w wersji nocnej,dwuwarstwowej. Wkłady dwuwarstwowe doskonale sprawdzą się również na wyjścia do lekarza, czy dłuższe spacery.

 

-> FORMOWANKI, czyli pieluszki formowane: to absolutny must have każdej wyprawki NB.Są też nieodzowne przy pieluchowaniu nocnym :) Na rynku znajdziemy duży wybór formowanek z rożnych materiałów i o różnej budowie.Ze względu na materiał chłonny wyróżniamy formowanki:- tetrowe- bambusowe- bawełniane- flanelowe- lniane- konopne i inne :) Ze względu na budowę wyróżniamy :- formowanki standardowe, które będą miały na przykład wszytą całą warstwę chłonną pod materiałem stykającym się ze skórą dziecka. Są to też formowanki z wpinanym długim jęzorem chłonnym, czyli tzw. SIO, formowanki z przyszytym jęzorem, itd.- formowanki typu kieszonka, w których do kieszonki formowanki musimy włożyć wkład chłonny (zazwyczaj musimy go jednak dokupić osobno). Możemy jeszcze wyróżnić różne rodzaje zapięcia pieluszki: 

  • formowanki na troczki
  • formowanki na napy
  • formowanki na rzepy;

Musimy pamiętać, że każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Nie ma rozwiązań dobrych lub złych. Każde dziecko ma inną budowę ciała i potrzebuje innej chłonności. Jedna mama będzie wolała pieluszki zapinane na napy, a inna na troczki.

 

> PREFOLDY: jest to wkład kształtem zbliżony do prostokąta lub kwadrata. Na środku ma wszytych więcej warstw chłonnych,niż w warstwach zewnętrznych. Na bazie naszych doświadczeń zaprojektowaliśmy bardzo chłonne prefoldy klepsydrowe,które z powodzeniem możesz używać również w nocy oraz na dłuższe wyjścia. Ich atutem jest doszyty długi jęzor tetrowy, który możesz składać na wiele sposobów w zależności od potrzeby(inaczej dla chłopca inaczej dla dziewczynki) oraz długie uszy i gumki, które sprawiają, że dziecko dłużej będzie korzystało z tego rodzaju prefoldu, niż ze standardowego. Dodatkowo, gumki sprawiają, że prefold jest bardziej elastyczny, a długie uszy ułatwiają jego zapinanie i wydłużają czas jego użytkowania przed przejściem do następnego rozmiaru) . Jako wersję dzienną zaprojektowaliśmy tzw. prefold formowany na troczki, który swoim wyglądem trochę przypomina formowankę. Jest zdecydownie mniej chłonny od naszego prefoldu klepsydrowego.


-> WKŁAD BURTOWY (LUB SKRZYDEŁKOWY LUB WKŁAD 
ŁÓDECZKOWY): mają wszyte przy nóżkach dziecka elastyczne elementy, które okalając nóżki zabezpieczają otulacz przed zabrudzeniem. Wkłady tego typu produkowane są przez różnych producentów w tym Eko Manufaktura.

 

->  PREFLATY : są to wkłady kształtem zbliżone do prefoldów, ale bardziej wyprofilowane; z powodzeniem zastępują tetrę oraz formowanki.

 

> WKŁAD DŁUGI SKŁADANY: są to najpopularniejsze wkłady chłonne stosowane u większych dzieci. Ten typ wkładu jest bardzo rzadko stosowany u dzieci poniżej 3 m.ż. Wkłady te są szyte w różnych rozmiarach oraz z rożnych materiałów. Możmy spotkać na przykład : - wkłady długie z tzw,. birdseye ( Eko Manufaktura szyje je w rozmiarach NB, M i OS ) - wkłady długie tetrowe ( Eko Manufaktura szyje je w rozmiarach NB, M i OS ) - wkłady długie bambusowe ( są szyte przez wiele firm w tym Eko Manufaktura; - wkłady długie flanelowe itd.-> WKŁAD KRÓTKI :
taki wkład wystarczy położyć na otulaczu lub włożyć do kieszonki i gotowe :) Są to wkłady o mniejszej chłonności w porównaniu do wkładów długich.

 


-> WKŁAD TYPU BOOSTER:
jest to dodatkowy mniejszy i cieńszy wkład, który możemy dołożyć, np. do tetry w celu zwiększenia jej chłonności.